رفتن به نوشته‌ها

نشر آبی و تاکسیدرمیست

از کتاب‌فروشی نشر آبی یک پوست ماند و خلاص… شکم خالی‌اش را امروز دیدم. تنها یک تابلو به عنوان نشانه بر سردرش داغ شده بود تا آخرین نفرات هم بدانند که سر یکی دیگر از کتابفروشی‌های قدیمی پایتخت و البته راسته‌ی کریمخان به لحد خورد. با توجه به کثرت بسته شدن و متلاشی شدن فروشگاه‌های فرهنگی و کتاب فروشی و تکثیر بی‌رویه اغذیه فروشی و بقالی و شیره‌کش‌خانه (از نوع چایخانه سنتی و دیزی سرا، کله پاچه، قلیان سرا و چه و چه… همراه لژ خانوادگی) در قالب یک پیش‌نهاد فرهنگی و البته برای آیندگان حرکتی نوستالژیک، بیایید تا زمان از دست نشده، الباقی این پدیده‌های فرهنگی(بی‌جان و جان‌دار) را در زمان حیاتشان “تاکسیدرمی” و آرشیو شود برای آیندگان. تا حداقل آنها هم بی بهره نمانند و بتوانند مثل ما به نیاکانی دانا و فهیم و البته قدرتمند ببالند!… تندیس‌شان کنند به گردن و تاتوشان کنند به تخته‌ی پشت. اینگونه بهتر است.

پ ن: تاکسیدرمی یا آکَنده‌سازی، فن نگهداری درازمدت پیکر جانداران برای نمایش است. به کسی که کار تاکسیدرمی را انجام می‌دهد «تاکسیدرمیست» می‌گویند!!

منتشر شده در روزنگاريصفحه نخست

نظر

 1. سید مرتضی سلامی پور سید مرتضی سلامی پور

  با درود فراوان
  من از همکاران بازنشسته خواهر ارجمند و فرهیخته ام
  سرکار خانم مهوش مرحمت(طباطبایی) در شرکت بازرگانی دولتی ایران هستم.
  متاسفانه سالهاست از آن بزرگوار بی خبرم.
  خواهشمنداست در صورت بلامانع بودن امر،شماره تماسی از ایشان در اختیارم
  گذاشته شود.
  پیشاپیش از مهربانی اتان سپاسگزارم.
  تلفن منزل: ۸۸۴۵۹۹۸۹
  موبایل: ۰۹۳۸۹۴۸۴۰۸۲
  ایمیل:morteza_salamipour@yahoo.com

 2. حسن طباطبائی حسن طباطبائی

  میثم عزیز

  امشب به طور بسیار اتفاقی‌ متن بسیار زیبای را که در مورد کتاب فروشی نشر آبی چهار سال پیش نوشته بودی خواندم و از توجه ات سپاس بسیار دارم. شاید بدانی که نشر آبی را لنگان لنگان به دوش میکشم. تا چه پیش آید!

  سلامت و موفقیتت را آرزومندم

  حسن طباطبائی

  • میثم میثم

   سلام و عرض ادب…
   باعث خوشحالی بنده است که با گذشت سالیان ، شبی پیغامی از دوستی که تصادفا کاملا مربوط و هم‌سو با کلماتت هست می خوانی و متوجه می‌شوی آن فریاد که روزی کشیده ای چند سال بعد به گوش صاحبش رسیده… امید که چراغ هیچ کتابفروشی و نشری خاموش نشود و شرایط روز به روز بهتر و بهتر شود

   ارادتمندم
   میثم کیانی

  • مجيد مجيد

   سلام و عرض احترام. من دنبال کتاب خاطرات علینقی عالیخانی هستم و متاسفانه در کتاب های فروش آنلاین این کتاب موجود نیست. شماره تلفن نشر آبی هم روی فکس می رود و نمی توانم تماسی برقرار کنم. چه کار می تونم بکنم؟

   • میثم میثم

    اردتمند..به ادرس ایمیل ارسال شد پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *